Stručna priprema posvojitelja

Posvojenje je poseban oblik obiteljsko - pravnog zbrinjavanja i zaštite djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi koji posvojiteljima omogućuje roditeljstvo.
Što je stručna priprema za posvojenje?
Pravilnik, kojeg je kao provedbeni akt Obiteljskog zakona donijelo Ministarstvo socijalne politike i mladih) predviđa provođenje programa za buduće posvojitelje. Cilj ovih programa jest upoznati buduće posvojitelje i posvojiteljice s teorijskim i praktičnim konceptima vezanima uz posvojenje, specifičnostima i izazovima ove vrste roditeljstva, uz osnaživanje, podršku i razvoj vještina parova i pojedinaca koji su se odlučili na taj korak.
Programe provode centri za socijalnu skrb, odnosno druge ustanove socijalne skrbi te organizacije civilnog društva ovlaštene za provođenje programa stručne pripreme za posvojitelje. Provedba programa stručne pripreme za potencijalne posvojitelje je besplatna, a program traje 40 sati.
Programom su obuhvaćene sljedeće teme:
- upoznavanje sa značenjem i postupkom posvojenja
- rast i razvoj djeteta, razvojne mogućnosti i potrebe djeteta
- razvoj vezivanja i privrženosti
- razvoj i formiranje identiteta djeteta
- važnost porijekla i bioloških roditelja u životu djeteta
- kako i kada reći djetetu da je posvojeno
- posvojenje i razvojni periodi
- kako se nositi s gubitkom
- proces tugovanja
- posvojenje djece kod koje je završena razvojna faza ranog djetinjstva
- adaptacija djeteta na novu obitelj, poteškoće i potrebe posvojenog djeteta
- emocije i njihova kontrola
- podrška razvoju samopouzdanja djeteta
- roditeljstvo posvojenog djeteta i odgojni postupci
- razvoj odnosa posvojitelja i djeteta
U provođenju programa trebaju sudjelovati osobe s radnim iskustvom u stručnom radu s djecom, mladima i obitelji, iz područja psihologije i posvojenja, a same radionice trebale bi biti mjesto edukacije, razmišljanja, dijaloga, preispitivanja, razmjene iskustava, podrške i ohrabrenja, uz praktične savjete potencijalnim posvojiteljima.