Promjena OIB-a nakon posvojenja
Rođenjem, dijete osim imena i prezimena, kao dio identiteta dobiva i osobni identifikacijski broj. Ovaj podatak je trajan, nepromjenjiv i prati osobu kroz život. Naime, putem OIB-a, u raznim sferama administracije (primjerice - zdravstvo, dokumenti koje izdaje MUP…) dostupni su i drugi osobni podaci o svakoj osobi.
Posvojenjem se stvara trajan odnos između posvojitelja i djeteta. Upravo iz tog razloga, od velike je važnosti i dobrobiti za dijete da ono bude potpuno integrirano u novu obitelj. No putem OIB-a, osobe koje dijete i njegovu biološku obitelj znaju otprije, imaju mogućnost pratiti njegov novi život, nakon posvojenja.
Rješenje ovog problema ponudila je pravobraniteljica za djecu, na čiju je inicijativu u Obiteljski zakon ugrađen prijedlog - da centri za socijalnu skrb koju odlučuju o posvojenju, mogu u rješenju o posvojenju naložiti da se djetetu ima odrediti novi osobni identifikacijski broj koji će se upisati u maticu rođenih, ako je to potrebno radi zaštite prava i interesa djeteta.
Na taj način, osobni podaci djeteta koje je ono imalo prije posvojenja postaju nevažeći. Time je onemogućena njihova zloporaba, a istovremeno, djetetu se pruža prilika, da neopterećeno ranijim životom, odrasta u novoj sredini, s novim identitetom.
Nažalost, za sve posvojitelje koji su djecu posvojili prije stupanja na snagu ove odredbe zakona, i dalje ne postoji mogućnost promjene OIB-a. Naše udruge će u procesu izmjene zakona zagovarati uvrštavanje odredbi koje će se jednakopravno odnositi na sve posvojiteljske obitelji.
Ujedno, preporučamo da posvojitelji koji se susreću s ovim problemom iskoriste sve mehanizme pritiska, obraćajući se Pravobraniteljici za djecu i Pučkoj pravobraniteljici te na taj način sudjeluju u izmjenama Obiteljskog zakona koje su u tijeku.