Prisutnost životne partnerice na porodu
Pratnja na porodu ženi koja rađa, može biti od velike pomoći. Podrška koju dobiva od osobe u pratnji, kako psihološke (ohrabrenje, osjećaj sigurnosti i prisutnosti osobe od povjerenja), tako i fizičke (dodavanje vode, pomoć pri pridizanju, promjeni položaja, pozivanju osoblja bolnice u slučaju da nije stalno prisutno), za majke koje osjećaju da ju trebaju, od neprocjenjive je važnosti.
Tko su osobe koje mogu prisustvovati porodu i može li to biti životna partnerica rodilje? Imati pratnju na porodu moguće je u većini hrvatskih rodilišta, uz manje-više slične uvjete (ponegdje se zahtijeva donijeti potvrdu o završenom tečaju za pratnju na porodu).
No je li nužno da ta osoba bude suprug/otac djeteta? Što je u slučaju životnih partnerica? Mogu li one prisustvovati porodu? Odgovor je - da, mogu!
Donošenjem Zakona o životnom partnerstvu osoba istog spola, pozicija životnog partnera/ice izjednačena je s pozicijom bračnog druga te imaju zajamčena jednaka prava. Ovime je ostvaren veliki iskorak u ostvarivanju prava osoba koje žive u životnom partnerstvu.