Prava djeteta u međunarodnoj regulativi
Biti posvojeno dijete, dijete u jednoroditeljskoj obitelji ili dijete kojemu su roditelji u zajednici životnog partnerstva, ponekad nije lako, posebno ako je okolina djeteta drugačija od situacija u kojima se ova djeca nalaze.
Svako dijete ima pravo na sretno i neopterećeno djetinjstvo, i to do razine da je to i propisano. Dobro je znati da i na međunarodnoj razini postoji zaštita koja se osigurava djeci, posebno u takvim, kao što Europska konvencija o ostvarivanju dječjih prava govori, "ranjivijim situacijama“.
1. Konvencija UN-a o pravima djeteta
Prava djece određena su UN-ovom Konvencijom o pravima djeteta, koju je Hrvatska prihvatila 1991. godine.
Univerzalni standardi prava djeteta određeni su Konvencijom o pravima djeteta Ujedinjenih naroda, koju je Hrvatska prihvatila 1991. godine. Prihvaćanjem Konvencije Hrvatska je preuzela obvezu da svakom djetetu jamči prava koja ona sadržava.
Temeljna načela
Ta se prava temelje na četiri opća načela:
- Djeca ne smiju trpjeti diskriminaciju "neovisno o rasi, boji kože, spolu, jeziku, vjeri, političkom ili drugom mišljenju, nacionalnom, etničkom ili društvenom podrijetlu, vlasništvu, teškoćama u razvoju, rođenju ili drugom statusu djeteta, njegovih roditelja ili zakonskih skrbnika".
- Djeca imaju pravo na život i razvoj u svim vidovima života, uključivši tjelesni, emotivni, psihosocijalni, kognitivni, društveni i kulturni.
- Pri donošenju svih odluka ili izvršenju postupaka koji utječu na dijete ili na djecu kao skupinu, najvažnija mora biti dobrobit djeteta. To se odnosi kako na odluke koje donose vladina, upravna ili zakonodavna tijela, tako i na odluke koje donosi obitelj.
- Djeci se mora omogućiti aktivno sudjelovanje u rješavanju svih pitanja koja utječu na njihov život i dopustiti im slobodu izražavanja mišljenja. Ona imaju pravo izreći svoja gledišta koja se moraju ozbiljno uzeti u obzir.
Konvenciju o pravima djeteta na jeziku bliskom djeci možete pročitati ovdje.
2. Europska konvencija o ostvarivanju dječjih prava
Europska konvencija o ostvarivanju dječjih prava u Republici Hrvatskoj je na snazi od 1. kolovoza 2010. godine te se njome posebice štite postupovna prava djeteta tj. pravo djeteta da u postupcima koji se odnose na dijete, odnosno koji ga se tiču, dobije sve relevantne informacije te ima pravo na izražavanje svog mišljenja kao i pravo zahtijevati posebnog zastupnika.
Uvažavajući značaj Europske konvencije o ostvarivanju dječjih prava, Vlada Republike Hrvatske je 2014. godine usvojila Nacionalnu strategiju za prava djece u Republici Hrvatskoj za razdoblje od 2014. do 2020. godine kao temeljni strateški dokument na području zaštite i promicanja prava djece u Republici Hrvatskoj. Načela Europske konvencije o ostvarivanju dječjih prava u Republici Hrvatskoj integrirana su u ovoj Strategiji u svim strateškim ciljevima kao temelj koji podrazumijeva aktivno sudjelovanje djeteta u procesu odrastanja i razvoja sukladno njegovim sposobnostima i stupnju zrelosti, a ciljevi na koje je usmjerena su:
- Osiguravanje usluga i sustava prilagođenih djeci: sustav pravosuđa; zdravstveni sustav; sustav socijalne skrbi; sustav obrazovanja; sport, kultura i druge aktivnosti slobodnog vremena
- Eliminacija svih oblika nasilja nad djecom,
- Osiguranje prava djece u ranjivim situacijama
- Osiguranje aktivnog sudjelovanja djece
Ako vi ili vaše dijete smatrate da mu je povrijeđeno neko od prava zagarantiranih ovim međunarodnim dokumentima, obratite se za savjet i pomoć Uredu pravobraniteljice za djecu.